Wręczenie nagród w 5. edycji konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście”

W minioną sobotę  w Radiu Kraków odbył się koncert „Wspomnienie, ach, to Ty”. W czasie tego muzycznego wydarzenia wręczone zostały nagrody laureatom 5. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”.

–  Jak ci źle, napisz to. Jak ci dobrze, napisz to. Jak zobaczysz coś pięknego, opisz to – mówiła w czasie uroczystości wręczenia nagród Anna Dymna, zachęcając kolejne osoby do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu i gratulując tegorocznym laureatom. – Cieszę się, że ten konkurs jest i że kolejne osoby przesyłają nam swoje wiersze. W tym roku przeczytałam ich ponad tysiąc.

img_6930

fot. Joanna Kaczor

– Do tegorocznej edycji zgłosiło się 200 osób – powiedziała Karolina Trela z Republiki Marzeń. – Trzydzieści osiem do pierwszej kategorii (niepełnosprawność intelektualna) i 162 do drugiej kategorii (inne rodzaje niepełnosprawności). Jury przyznało sześć nagród i 8 wyróżnień.

Oprócz Anny Dymnej, która jest pomysłodawczynią konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście” oraz przewodniczącą jury, nadesłane wiersze ocenili: Janka Graban, Józef Baran, Leszek Aleksander Moczulski Adam Ziemianin.

img_6942

fot. Joanna Kaczor

Laureaci

Decyzją jury nagrody otrzymali:

I Kategoria (osoby z niepełnosprawnością intelektualną):

I miejsce – Ewa Gierszewska z Tczewa (5 tys. zł)

II miejsce – Beata Czubacka z Tczewa (3 tys. zł)

III miejsce – Barbara Tomasiak z Jasienicy (2 tys. zł)

 

II Kategoria (osoby z pozostałymi niepełnosprawnościami):

I miejsce –  Anna Bojanowska z Sochaczewa (5 tys. zł)

II miejsce – Jacek Świerk z Rzeszowa (3 tys. zł)

III miejsce – Mariusz Rokita z Piotrkowa Trybunalskiego (2 tys. zł)

Tuż po wręczeniu nagród odbył się koncert „Wspomnienie, ach, to ty”, w czasie którego wystąpili laureaci i finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Na radiowej scenie można było również usłyszeć wiersze laureatów konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście” w wykonaniu Beaty Paluch, aktorki Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Koncert poprowadziły Anna Dymna i Lidia Jazgar.


img_7020

fot. Joanna Kaczor

Sponsorzy

Nagrody dla laureatów ufundowali:

I miejsce: Farmina Sp. z o.o., Grupa Maspex Sp. z o.o.,

II miejsce: Wadowscy Sp. z o.o., Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. , Małopolski Bank Spółdzielczy,

III miejsce: Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Pracownicy firmy S-Druk.

Organizację wydarzenia wsparł finansowo również Pan Sebastian Liberda.

Otrzymaliśmy zapewnienie od firmy Farmina Sp. z o.o., że wesprze nasz konkurs poezji również w przyszłym roku, fundując I nagrodę w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 Postanowiliśmy, że będziemy wspierać osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ponieważ są w najtrudniejszej sytuacji. Wiele z nich nie potrafi  wyrazić  tego, co potrzebuje i z czym się zmaga. W tym konkursie mogą to powiedzieć słowami poezji. Dobrze, że taki konkurs powstał. Będziemy go z radością wspierać   mówi Irmina Świderska, dyrektor marketingu firmy Farmina Sp. z o.o.

img_6966

fot. Joanna Kaczor

Nagrody i marzenia

Laureaci konkursu, którzy pojawili się na radiowej scenie, nie kryli radości i wzruszenia. Dla wielu z nich była to pierwsza nagroda w życiu. Na co zamierzają ją przeznaczyć?

Ewa Gierszewska (27 lat): Chciałabym kupić jakiś sprzęt do domu, najlepiej pralkę i lodówkę, bo ich potrzebuję. Co jeszcze? Mam 4-letniego synka Oskara, więc za to co zostanie, chcę kupić coś dla niego. Dla siebie może jeszcze tylko jakąś odzież.

Barbara Tomasiak (29 lat): Marzę o nowym wózku inwalidzkim, ale chyba nie uda się go jeszcze kupić, więc za tę nagrodę pojadę na turnus rehabilitacyjny.

Beata Czubacka (40 lat): Chcę kupić jakiś sprzęt do domu, m.in. pralkę i odkurzacz. Marzę też o jakiejś eleganckiej kurtce i butach na zimę.

Anna Bojanowska (52 lata): Piszę wiersze, prozę i bajki od 12 roku życia. Ta nagroda to dla mnie mobilizacja do tego, żeby pisać jeszcze więcej i jeszcze lepiej. Za pieniądze, które dostanę, chciałabym wydać swoją książkę. Jeszcze nie zdecydowałam, czy to będzie proza, czy bajka dla dzieci.

Jacek Świerk (35 lat): Ja też bym chciał wydać książkę. Marzę o tym od 20 lat. Wtedy zacząłem pisać. Bardzo się cieszę że zostałem doceniony. To dla mnie znak, że powinienem to robić dalej. No i może wreszcie przyszedł czas, żeby się tym pisaniem podzielić z innymi, teraz to będzie bardziej realne.

img_7164

fot. Joanna Kaczor

Wiersze laureatów i osób wyróżnionych w konkursie „Słowa, dobrze, że jesteście” zostały wydane w tomiku „Zostawiam swój ślad”. Znalazły się tam również utwory laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”. Tomik został wydany dzięki życzliwości Wydawnictwa Medycyna Praktyczna. Można go kupić w naszym sklepiku: LINK

Gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym. Pozostałe osoby zachęcamy do dalszej twórczości poetyckiej i udziału w kolejnej edycji konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście”. Do zobaczenia w Krakowie!

Organizatorami konkursu „Słowa, dobrze że jesteście” jest Republika Marzeń Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

img_6944

fot. Joanna Kaczor

img_6950

fot. Joanna Kaczor

img_6951

fot. Joanna Kaczor

img_6953

fot. Joanna Kaczor

img_6960

fot. Joanna Kaczor

img_6963

fot. Joanna Kaczor

img_6968

fot. Joanna Kaczor

img_6974

fot. Joanna Kaczor

img_6977

fot. Joanna Kaczor

img_6983

fot. Joanna Kaczor

img_6985

fot. Joanna Kaczor

img_7001

fot. Joanna Kaczor

img_7081

fot. Joanna Kaczor

img_7160

fot. Joanna Kaczor

img_7167

fot. Joanna Kaczor

na-zajawke

fot. Joanna Kaczor