TWÓRCZOŚĆ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Anna Dymna
o twórczości plastycznej
osób niepełnosprawnych intelektualnie

Sztuka naiwna w Polsce nie jest powszechna. Zatrzymała się na Nikiforze, czyli pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia. W krajach zachodnich eksponowanie twórczości osób niepełnosprawnych w prestiżowych miejscach, takich jak banki czy hotele, stało się modą i normą, która świadczy o społecznej odpowiedzialności biznesu. Mam nadzieję, że w Polsce stanie się podobnie.

W przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie wyrażanie swoich emocji poprzez twórczość artystyczną jest jedną z możliwości samorealizacji. Sztuka daje możliwość wyjścia poza ograniczenia choroby, jest często źródłem satysfakcji z wykonywanej pracy. Każdego dnia w naszych pracowniach obserwujemy radość płynącą  z tworzenia.

Aurelia Korbiel
Psychoterapeutka z Warsztatów
Terapii Artystycznej „Dolina Słońca”

Joanna Rapicka
Współwłaścicielka Galerii 2 Światy
z krakowskiego Kazimierza

Zachwyciłam się twórczością podopiecznych z »Doliny Słońca«, rytmem ich obrazów, kolorami, oryginalnością. Uważam, że te prace reprezentują sztukę w pełnym tego słowa znaczeniu i zasługują na to, żeby eksponować je w profesjonalnej galerii. Niektóre są naprawdę wybitne: powstały na skutek emocji wynikających z doświadczeń życia.

NASI ARTYŚCI

Autorami prac, które znajdują się na naszych produktach, są przede wszystkim osoby niepełnosprawne. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią Podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, korzystający z ośrodka „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach, są to dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Ich prace były wystawiane m.in. w krakowskich galeriach sztuki.

Ewa Gerono

Autorka kolorowych obrazów i motywów, które pojawiają się na kamieniach, kartkach okolicznościowych, torebkach i fartuchach. Malowanie sprawia jej olbrzymią frajdę. Poza tym lubi tańczyć, jeździć na rolkach i brać udział w zajęciach dodatkowych, takich jak aerobik i teatrzyk. Humor poprawiają jej lizaki.

Kliknij, by zobaczyć całą pracę artysty.

Jan Tekieli

Ciepły i opiekuńczy (szczególnie w stosunku do koleżanek). Ogromną przyjemność sprawiają mu: słoneczne poranki, kawa zbożowa pita z kolegami i malowanie. Starannie pracuje nad każdym szczegółem. Sto razy pomyśli, zanim coś zrobi i co najmniej kilka razy zapyta, czy zrobił to dobrze.
Wykonuje prace plastyczne, wzory na Kamieniach Szczęścia i projekty kartek okolicznościowych.

Kliknij, by zobaczyć całą pracę artysty.

Edward Grabowski

Przez większość dnia chodzi senny, uaktywnia się dopiero po zajęciach. Lubi kawę zbożową, ciężarówki, piłkę nożną i piosenki, które „wpadają w ucho”. Chętnie je potem nuci kolegom i koleżankom podczas posiłków, pracy, wspólnych spacerów i gdzie się tylko da. Zajmuje się przygotowaniem elementów drewnianych. Marzy o tym, żeby pracować w kawiarence.

Kliknij, by zobaczyć całą pracę artysty.

Krystyna Rudek

Właścicielka pięknego uśmiechu i najmniejszych stóp, która mimo tego nigdy nie zostaje w tyle. Kiedy śpiewa, zapomina o całym świecie. Lubi zwierzęta, korale, eleganckie ubrania i historie z happy endem. Wykonuje projekty kartek okolicznościowych i ozdoby na tkaninach.

Kliknij, by zobaczyć całą pracę artysty.

Aktualności