Spotkania z van Goghiem w Krakowie

Wczoraj w zabytkowym budynku dworca PKP odbyła się krakowska premiera wystawy multimedialnej „Van Gogh Alive”. Wśród dzieł wielkiego mistrza, znalazły się trzy prace Podopiecznych z „Doliny Słońca”. Od soboty będą one dostępne dla szerokiej publiczności.

Wystawa „Van Gogh Alive” została dotąd zaprezentowana m.in. w Mediolanie, Florencji, Szanghaju, Petersburgu i Singapurze. Jej twórcy podkreślają, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej platformy multimedialnej SENSORY4™, osoby odwiedzające wystawę mogą nie tylko poznać blisko 3 tysiące dzieł Vincenta van Gogha, ale niemal przenieść się do Holandii, Paryża, Arles, Saint- Rémy de Provence oraz Auvers-sur- Oise, gdzie powstawały największe arcydzieła mistrza.

Wśród zaproszonych na wczorajszą premierę gości byli m.in. Anna Dymna oraz Podopieczni Fundacji, którzy korzystają z warsztatów terapii artystycznej w „Dolinie Słońca”. Ich obecność nie była przypadkowa. Multimedialny pokaz dzieł van Gogha wieńczą bowiem obrazy Katarzyny Małek i Adama Barana, dwojga twórców z warsztatów artystycznych w Radwanowicach. Wykonane przez nich prace pt. „Noc gwiaździsta” i „Krzesło”, inspirowane były dziełami van Gogha. W maju tego roku zaprezentowaliśmy je wraz z kilkudziesięcioma innymi pracami na wystawie pt. „Przerobili van Gogha”, która odbyła się w Galerii 2 Światy na krakowskim Kazimierzu. Republika Marzeń była jednym z organizatorów tego przedsięwzięcia. To właśnie dzięki niemu, pracami Podopiecznych z „Doliny Słońca” zainteresowali się twórcy wystawy „Van Gogh Alive”. Wczorajsza premiera była dla nich wielkim wydarzeniem i po raz kolejny przypomniała nam, jak wielką wartość ma twórczość artystyczna.

IMG_6014

fot.: Joanna Kaczor

– Sztuka to przestrzeń, która daje człowiekowi wolność. Łamie wszystkie bariery. Człowiek, który jest inny i czuje się osamotniony, w sztuce znajduje szczęście, radość i sens życia. Nikt nie malował jak van Gogh. On był inny i jego obrazy były inne. Nikt nie maluje tak, jak moi podopieczni, bo oni są inni i wcale nie znaczy, że gorsi – mówiła w czasie wczorajszej premiery Anna Dymna. – Vincent van Gogh powiedział kiedyś, że zdaje sobie sprawę z tego, iż wielu rzeczy nie rozumie. Ale kiedy patrzy w gwiazdy, zaczyna marzyć. Moi podopieczni są podobni. Wielu rzeczy nie pojmują. Za to o wiele więcej czują i są dużo bardziej wrażliwi od nas. Oni rozumieją świat sercem. Kiedy człowiek z nimi przebywa, to zaczyna uczyć się tego języka serca. Jak się patrzy na obrazy moich podopiecznych, widać w nich tyle radości, tyle pokoju, wszystko co mają w środku – podkreśliła Anna Dymna.

Wystawa Van Gogh Alive

fot.: Joanna Kaczor

Osoby odwiedzające wystawę będą mogły wesprzeć twórczość osób niepełnosprawnych, nabywając symboliczną cegiełkę na rzecz Republiki Marzeń Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Skarbonka znajduje się tuż przy kasach biletowych. Dziękujemy organizatorom wystawy za zaproszenie do współpracy.

Otwarcie wystawy „Van Gogh Alive” dla publiczności odbędzie się w sobotę, 20 sierpnia, o godz. 10:00. Więcej szczegółów oraz informacje na temat cen biletów www.vangoghalive.pl.

 

IMG_6013

fot.: Joanna Kaczor

IMG_6012

fot.: Joanna Kaczor