Salon Poezji „Jestem…jesteś”

W minioną niedzielę w Krakowskim Salonie Poezji znani aktorzy czytali wiersze z tomiku „Jestem… jesteś”. W którym znalazły się m.in. utwory laureatów III Ogólnopolskiego Konkursu Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”. Organizatorem konkursu jest „Republika Marzeń”.

Od wielu lat prowadzę w telewizji program „Spotkajmy się”. Moimi rozmówcami są osoby niepełnosprawne – mówiła Anna Dymna podczas spotkania w Salonie. – Wielu z nich pisze wiersze, dzięki nim, dowiedziałam się o moich rozmówcach o wiele więcej, niż to, co zgodzili mi się powiedzieć wprost. Zrozumiałam, że w wierszach ludzie piszą prawdę. Te spotkania stały się dla mnie inspiracją do zorganizowania Ogólnopolskiego Konkursu dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”.

Goście, zgromadzeni w foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego, usłyszeli wiersze laureatów i osób wyróżnionych w III edycji konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście” oraz III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przychodzi wena do lekarza”. To właśnie ich utwory złożyły się na tomik „Jestem… jesteś”, który ukazał się dzięki życzliwości Wydawnictwa Medycyna Praktyczna. Wiersze czytali aktorzy krakowskich teatrów: Anna Dymna, Beata Paluch-Zarycka, Maciej Jackowski i Zbigniew Kaleta. Słuchacze zgromadzeni podczas Salonu Poezji wysłuchali również kilku wierszy w formie piosenek, w wykonaniu Beaty Paluch-Zaryckiej. Muzykę do wierszy napisał Andrzej Zarycki, wybitny krakowski kompozytor.

W poetyckim spotkaniu uczestniczyli m.in. Leszek Aleksander Moczulski i Józef Baran, którzy, od pierwszej edycji, oceniają wiersze uczestników konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście”.

Od wielu lat mam kontakt z osobami niepełnosprawnymi – mówił Leszek Aleksander Moczulski. – Długo się zastanawiałem nad tym, jak nazwać ich twórczość i uważam, że najbardziej trafne jest nazywanie ich artystami Pana Boga.

Gospodarzami Salonu Poezji byli: Anna Dymna, Bronisław Maj, Józef Opalski oraz prof. Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 r. W każdą niedzielę o godz. 12.00, znani aktorzy czytają wiersze znanych i mniej znanych poetów. Salon „Jestem… jesteś” był 425 spotkaniem poetyckim.