Podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Przerobili van Gogha”

W dniach 31 maja – 23 czerwca w Galerii 2 Światy na krakowskim Kazimierzu będzie można zobaczyć wystawę pt. „Przerobili van Gogha”. Autorami prezentowanych prac będą twórcy z „Doliny Słońca”. Republika Marzeń jest jednym z organizatorów wystawy.

To będzie trzecia wystawa prac podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” z  „Doliny Słońca” zorganizowana w Galerii 2 Światy. Tym razem zobaczymy pracę ośmiu osób, które uczestniczą w warsztatach plastycznych w podkrakowskich Radwanowicach: Ewy Gerono, Katarzyny Małek, Krystyny Rudek, Urszuli Woźniak, Adama Barana, Edwarda Grabowskiego, Grzegorza Dyragi i Jana Tekieli.

– Sztuka nie ma barier, my jej nadajemy kształt. Pracując z Twórcami z „Doliny Słońca”, mam okazję towarzyszyć im podczas ich aktu twórczego. Próbuję ukazać im ich własny potencjał, otworzyć niczym nieskrępowaną przestrzeń, w której będą mogli się realizować i samostanowić o sobie. Każdy jest niepowtarzalny, każdy ma swój styl – mówi Mateusz Biernat, terapeuta z „Doliny Słońca”, podkreślając, że potwierdzeniem jego słów są przede wszystkim prace Podopiecznych.

Skąd pomysł na tytuł wystawy „Przerobili van Gogha”?

– Wśród prac, które będzie można zobaczyć, będą m.in. prace inspirowane mistrzami światowego malarstwa, w tym również Vincenta van Gogha – mówi Mateusz Biernat. – Możemy jednak zapewnić, że nie będą to prace odtwórcze. Każda z nich, została przetworzona przez wrażliwość i talent naszych artystów.  Nie zabraknie oczywiście również autorskich prac. Wiele z nich zaprezentujemy po raz pierwszy.

Inicjatorkami wystawy „Przerobili van Gogha” są Anna Jeziorna i Joanna Rapicka, właścicielki Galerii 2 Światy.

Bardzo się cieszymy, że ściany naszej galerii ponownie staną się tłem dla misternych, konsekwentnie „haftowanych” kredką prac Krystyny Rudek, odważnych – na pograniczu figuracji i abstrakcji – zestawień kolorystycznych Edwarda Grabowskiego, barwnych multiplikacji Jana Tekieli, czy wesołych, ale mocnych pasteli Ewy Gerono – podkreślają właścicielki Galerii 2 Światy. – Wszystkich artystów łączy kolor, odwaga twórczej wypowiedzi i chęć pokazania swojego świata. „Przerobili van Gogha” – tak, inspiracje są ważne, najpiękniej jednak, kiedy artysta idzie dalej, skupia się na swojej wizji rzeczywistości i właśnie to na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować w tych niezwykłych pracach na papierze. Zapraszamy do osobnego, słonecznego świata koloru i kreski.

Uroczyste otwarcie wystawy, w którym wezmą udział artyści z „Doliny Słońca”, odbędzie się 31 maja o godz. 17.00 w Galerii 2 Światy przy ul. Brzozowej 14 na krakowskim Kazimierzu. Wystawa potrwa do 23 czerwca.

Organizatorami wystawy „Przerobili van Gogha” są Republika Marzeń Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Galeria 2 Światy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Galerię można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 19.00. Serdecznie zapraszamy!