Muzyka i radość przegoniły chmury

W miniony piątek na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się 2. edycja Gry Miejskiej „Siódme dzieło Krakowa” i Warsztatów Bębniarskich „Rytm Miasta”. Organizatorem obu wydarzeń była nasza Republika Marzeń.

– To jest mój szczęśliwy dzień, bo lubię zagadki i tajemnice  – mówił Mateusz, uczestnik gry „Siódme dzieło Krakowa”, który w miniony piątek wcielił się w rolę odkrywcy.

DSC_0048

– To była fajna zabawa. Poznałem wiele ciekawych i miłych osób – mówił Łukasz, uczestnik gry i Warsztatów Bębniarskich „Rytm Miasta”. – Cieszę się też, że mogłem pograć na bębnach. Bardzo to lubię.

Gra „Siódme dzieło Krakowa” oraz Warsztaty Bębniarskie „Rytm Miasta” były adresowane do osób niepełnosprawnych. W pierwszym z projektów wzięło udział 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną. W drugim – 20 osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. O tym, kto finalnie się zakwalifikował, zdecydowała kolejność nadesłanych zgłoszeń.

Uczestnicy gry zostali podzieleni na 10 grup. Każda z nich składała się z 2 uczestników i jednego lub dwóch przewodników-wolontariuszy. Celem gry było poznanie 6 dzieł wybitnych krakowskich malarzy. Uczestnicy odwiedzili m.in. kościół franciszkanów, Bazylikę Mariacką oraz Muzeum Narodowe. W dotarciu do tytułowego 7. dzieła pomagały im tajemnicze postacie, które spotykali na poszczególnych etapach gry. Wśród nich był m.in. mnich, anioł, rycerz i strażnik wody. W grę zaangażowani zostali również: krakowska kwiaciarka, sprzedawczyni obwarzanków oraz pracownicy Muzeum Narodowego.

DSC_0134

DSC_0005

Podczas gdy uczestnicy gry próbowali odkryć tajemnicę „Siódmego dzieła”, na Rynku Głównym trwały już Warsztaty Bębniarskie „Rytm Miasta”, które prowadził profesjonalny instruktor gry na instrumentach perkusyjnych Mateusz Sarapata. Dźwięk bębnów przyciągnął wielu przechodniów i gości spoza Polski. Niektórzy z nich postanowili osobiście wziąć w nich udział. Zwieńczeniem warsztatów było wspólne wykonanie „wielkiej improwizacji”, utworu muzycznego, który powstał podczas warsztatów. Muzyczna zabawa tak bardzo się spodobała publiczności zgromadzonej na Rynku, że poprosili jej uczestników o bis.

DSC_0294

DSC_0289

– Kolejna edycja Gry Miejskiej „Siódme dzieło Krakowa” i Warsztatów Bębniarskich „Rytm Miasta” potwierdziły, że osoby niepełnosprawne bardzo czekają na tego typu  projekty i chętnie biorą w nich udział. – mówi Paulina Łysiak, wiceprezes Spółdzielni Socjalnej „Republika Marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – Radość i zaangażowanie uczestników tych wydarzeń, a także entuzjastyczne zachowanie publiczności są najlepszymi dowodami na to, że zarówno osoby niepełnosprawne, jak i tzw. osoby zdrowe potrzebują takich spotkań. Mam nadzieję, że uda nam się w przyszłym roku zrealizować kolejne edycje obu projektów.

Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację Gry Miejskiej „Kraków Moich Marzeń” i Warsztatów Bębniarskich „Rytm Miasta”. W sposób szczególny dziękujemy: Maryli Baczyńskiej, Beacie Stanaszek, Joannie Ziarkowskiej, Joannie Nowakowskiej, Lucynie Słupek, Paulinie Ciurze, Paulinie Łukaszewicz, Agacie Kłakowicz, Marcie Strunnik, Małgorzacie Chojnackiej, Gerardowi Krukowi i Michałowi Kańkowskiemu.

Bez Waszej pomocy i zaangażowania realizacja tych projektów nie byłaby możliwa.

Dziękujemy również Pani Kwiaciarce, Sprzedawczyni precli i Pracownikom Muzeum Narodowego za to, że z radością włączyli się w grę miejską i pomogli nam wokół niej zbudować aurę tajemnicy.

2. edycja Gry „Siódme dzieło Krakowa” oraz II Warsztaty Bębniarskie odbyły się w ramach XIV Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością, który zorganizował Urząd Miasta Krakowa.  Projekty mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Kraków.

DSC_0050

DSC_0062

DSC_0283

DSC_0865