KONKURS POEZJI

OGÓLNOPOLSKI KONKURS POEZJI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
„SŁOWA, DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE”

Spółdzielnia Socjalna Republika Marzeń przy Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” co roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”.

Pomysłodawczynią konkursu jest Anna Dymna.

Udział w konkursie mogą wziąć osoby niepełnosprawne powyżej 16. roku życia, które piszą wiersze. Mogą to być osoby piszące rękami, ustami, stopami, a nawet powiekami (za pomocą specjalnych programów komputerowych). Technika pisarska nie jest ważna, najistotniejsza jest poezja.

Wiersze oceniane są w dwóch kategoriach: osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z pozostałymi niepełnosprawnościami.

Co roku do konkursu zgłasza się kilkuset uczestników z całej Polski. Laureatom przyznawane są nagrody pieniężne:

I miejsce – 5 tys. zł, II miejsce – 3 tys. zł, III miejsce – 2 tys. zł.

Nadesłane wiersze ocenia profesjonalne jury w składzie: Anna Dymna, Janina Graban, Józef Baran, Leszek Aleksander Moczulski i Adam Ziemianin. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2011 r., od tamtej pory odbywa się systematycznie, co roku realizowana jest kolejna edycja.

Nagrodzone w naszym konkursie wiersze publikujemy w specjalnym tomiku, wraz z utworami wyróżnionymi w konkursie literackim dla lekarzy „Przychodzi wena do lekarza”. Tomik ten drukowany jest przez Wydawnictwo Medycyna Praktyczna.

Anna Dymna na temat Konkursu Poezji
„Słowa, dobrze, że jesteście”

„Słowa, dobrze, że jesteście” –  zdanie to powtarzam codziennie, wielokrotnie.

Jestem aktorką. Słowa to mój warsztat pracy, mój największy sprzymierzeniec, to cenny przekaźnik emocji, myśli, które pozwalają mi tworzyć role. Znam dobrze wagę i wartość słów.

Słowa pozwalają nam nazwać to, co poznajemy, co nas zadziwia, zachwyca, wyrażać uczucia, strach, pragnienia i przekazywać je ludziom, innym pokoleniom. SŁOWA to największy przyjaciel człowieka. Jesteśmy jedynymi istotami, które otrzymały to misterne narzędzie. Możemy dowolnie z tego skarbu korzystać. Jeśli nas coś boli, jeśli się czegoś boimy, gdy tak bardzo czegoś pragniemy, gdy za czymś tęsknimy, gdy jesteśmy samotni, bezradni, pomaga nam właśnie SŁOWO. Ono nazywa, określa , oswaja, tłumaczy największe problemy. Dzięki słowom możemy nawet, nie ruszając się z miejsca, udawać się w niezwykłe podróże na najodleglejsze planety wyobraźni, podążać w każdy zakątek Ziemi, poznawać najskrytsze zaułki uczuć i emocji człowieka.  W dodatku możemy sami słowami tworzyć różne światy i dzielić się swoimi tajemnicami. Wystarczy to słowo wypowiedzieć, napisać i podzielić się nim, jak chlebem, z drugim człowiekiem.  To bardzo pomaga żyć.

Aktualności EDYCJA 2016

Zobacz wcześniejsze edycje

Tomiki poezji

Chcesz pomóc nam zorganizować konkurs w przyszłym roku?
Kup dowolny tomik poezji laureatów konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście”.